Haber Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Ev Dekorasyonu için Yaratıcı Fikirler 2020

0 10

Birbirinden farkı evlerin çıkması ile ev dekorasyonu trendlerinde birbirinden farklı fikir ve tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Birbirinden farklı iç mimarlar ve dekorasyon uzmanları yeni ev alanlar veya yeniden evlerini dekore edecekler için birbirinden farklı püf noktalar ile ev dekore edeceklere önemli öneriler bulunmaktadırlar. Peki, 2020 ev dekorasyonu için sizce hangisi daha öne çıkacak? 2020 Covit-19’dan dolayı birçok sektör etkilenmiştir. Şimdi yeniden toparlanma zamanı geldi. Sizde yeni evinizi ya da var olan evinizi dekore etmek istemez misiniz?

1- Minimalist Tasarımlar

Minimalist tasarım ise tamamen sadeliğe önem veren ve ev içinde gereğinden fazla mobilyalardan uzak durmak onlar için bir önceliktir. Bu yılın vazgeçilmezler arasına girecek olan bu tasarım ise sadeliği seven bireyler bu tasarımı oldukça çok kullanmaktadır.  Dekorasyon konusunda uzman olanlar ise özellikle minimalist tasarımın hâkim olduğu mobilya modelleri ile evinizin çok kullanışlı ve bir o kadar da işlevsel olması sayesinde daha fazla mutluluk vermesini sağlayacağını ve kişileri gün içinde daha çok rahatlatacağını ifade etmektedirler.

2- Bütün Olarak Düşünün

Ev dekora etmek oldukça zordur sebebi ise ev bir bütün olarak düşünülmeli. Sadece oturma salonu ya da sadece banyo veya mutfak dekorasyonu olarak düşünülemez. Evin tamamı için birbiri ile uyumlu aksesuar ve mobilyalar ile birlikte evin bütün odaları benzer konsept ile hazırlanması dekorasyonun daha zevkli ve daha göze hitap eden yaratıcı, modern görünmesini sağlayacağını unutmamak gerekiyor. Örnek verecek olursak bunlardan en çok uyum sağlayacak yerlerden biri olan oturma odasında TV ünitesi ile koltuk takımı arasındaki uyum odanızın dekorasyonundaki bütünlüğe oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

3- Renk Tercihlerine Dikkat Edin

Renk seçimi ise ev dekorasyonunda oldukça önemli bir konudur. Renklerin dilinden biraz anlamak gerekiyor. Her renk farklı şarkı söyler yani renkler de insanlara bir şey anlatmak ister. Bunu bilmek ev dekorasyonunda büyük avantaj sağlar. Örneğin; Gri bir renk evinizin havasını değiştirecek iken sarının açık tonları evin daha sevimli ve hareketli olmasını sağlayacaktır. Bu sayede renklerin evde yaşayanlara kattığı pozitif enerji de dikkate alındığında insanları daha enerjik ve mutlu bir şekilde yaşamasına olanak sağlıyor. Sizler için önerilen salon dekorasyonunda tercih edeceğiniz renklerin özenle seçilmesi gerektiğini vurgulayalım.

4- Geometrik Şekillere Yer Vermelisiniz

Yapılan binaların şekilleri tamamen kapladığı arsanın durumuna göre şekillenmektedir. Bunun için ev dekorasyonunu bir bütün olarak düşündüğümüzde ise öncelikli olarak salon dekorasyonu yaparken birbirinden farklı geometrik şekillere yer vermelisiniz. Matematikte yer alan farklı geometrik şekiller insanların zekasını farklı yönlere yönlendirmektedir. Bu yüzden geometrik şekillerin içinde yaşayan insanlar için hayal gücünü genişletmesi ve farklı ufuklara yelken açmasını sağlaması açısından oldukça önemli bilimsel kanıtların bulunduğunu da hatırlatalım. Bu geometrik şekiller konusunda bir örnek verecek olursak beşgen bir kitaplık veya üçgen bir duvar rafı doğru tercihler arasında olacağını uzmanlar önermektedir.

5- Taban ve Tavan Renkleri

Evlerin en çok tercileri arasında tavan ve taban renkleri önemlidir. Önceki yıllarda özellikle tavan ve tabanlar özellikle beyaz veya sarının en koyu tonu tercih edilmektedir. Ancak yeni trend dekorasyonlarda artık taban ve tavan renklerinin önemi bir o kadar daha artmıştır. 2020 yılında özellikle tavan ile taban renkleri birbirinden farklı olur iken epoksi boyanın ve silinebilir olma özelliği oldukça önem arz etmektedir.

6- Perde Seçiminde Özgür Olun

İnsanların ailelerinden gelen yetişme tarzına göre şekillenen bu perde seçimi ise özellikle klasik perde modellerini artık evinizde yer vermenizi istemiyoruz. 2020 dekorasyon trendlerinde artık perde seçimlerinde renklerin ve geometrik şekillerin seçimi ile özgürlük havası katmak oldukça önemlidir. Klasik perde modelleri evin bulunduğu ruh haline olumsuz etkiler yaratabilmekte iken yaratıcı ve zengin renkler, desenler ve aksesuarlara sahip olan perde modelleri sizleri daha mutlu etmiş olacak.

7- Aydınlatma ve Önemi

Gündüz evin içi ne kadar aydınlık ise gecede evlerin içi bir o kadar aydınlık olmasını istemek oldukça önemlidir. Aydınlatma 2020 dekorasyon trendlerinde en çok tercih edilen seçenekler arasında olacaktır. Tavana seçilecek aydınlatma modellerini seçerken kendinize özgün modelleri bulmaya çalışın başkalarının önerilerini dinleyin ama son söz sizin düşünceniz oldun. Evinizin aydınlatma seçenekleri için daha çok tüm duvarlardan evin içerisine yayılan aydınlatma modellerini tercih etmelisiniz. Bunun için evin dört köşesine yerleştireceğiniz abajurlar veya asma tavan ile aydınlatma doğru bir seçim olacaktır.

8- Duvarlarınızı Süslendirin

Yeni evlerin odalarının bir tarafı duvar kâğıdı ise bir tarafı siline bilen kaliteli boyalardan oluşmaktadır. Daha yaratıcı ve çekici ev dekorasyonları için duvarlarda gerek sade süslere, gerekse de renkli objelere yer vermelisiniz. Bu sayede birbirinden farklı tasarım ve modeller ile kendinizi mutlu hissetmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.