Haber Dekor - Güncel Dekorasyon Haberleri

Mutfak Çekmeceleri Nasıl Düzenlenir

0 2

Mutfakta en çok kullanılan mutfak eşyalarının el altında olması istendiği için, en kolay erişilebilen yerlerden olan çekmecelere yerleştirilir. Mutfağın büyüklüğüne ve çekmece sayılarının fazlalığına göre, çatak bıçak takımları, tahta veya silikon kepçe takımları, havlular, peçeteler, çöp torbaları, baharat takımları, bardaklar, tencere ve tava gibi mutfak gereçlerini koyulabilmektedir.

Eğer mutfak çekmecelerinizi çok karışık buluyor aradığınızı bulamıyor ve düzenlemek istiyorsanız, öncelikle bunun için uzun bir vakit ayrılmalı. Çekmeceleri düzeltmeye başlamadan önce bütün çekmeceler boşaltılarak gereksiz fazlalıklardan kurtulmaya başlanmalı ve eski veya kullanılmayan gereçler de ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için çok beğenerek aldığınız bir ürünü kullanmıyor ve artık istemiyorsanız ihtiyacı olan bir komşunuza verebilirsiniz.

Mutfak Çekmecelerini Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çekmeceler tamamen boşaltıldıktan sonra, temiz bir bez ile çekmecelerin tozları alınmalı ve kumaş veya kaymaz çekmece örtüleri yerleştirilmelidir. Örtülerinizi farklı kumaşlardan siz de dikebilir ya da diktirtebilirsiniz. Bu sayede örtüler kirlendiğinde kolaylıkla çamaşır makinesinde yıkayarak tekrar kullanabilir, ayrıca mutfak dolaplarınızın rengine ve konseptine uygun örtülerle mutfağınızda çekmece içlerinde dahi hoş nüanslar yaratabilirsiniz.

Çekmecelerden çıkarmış olduğunuz araç ve gereçleri gruplar halinde ayırarak hangilerinin bir arada olması gerektiğine karar verilmeli ve ikici defa kullanmadığınız eşyalar var iste tekrar gözden geçirilmelidir.  Bundan sonraki aşama elinizde bulunan çekmece içi düzenleyici, bölme aparatları ve kaşıklık gibi ürünler ile yerleştirmeye başlamaktır.

Örneğin çatal bıçak takımları, kepçe takımları ve baharatlıkları üst çekmecelerde kullanılması mutfakta yemek yaparken mutlaka işinizi kolaylaştıracaktır. Yine mutfakta kullandığımız toz bezleri, havlular peçeteler ve çöp poşetleri gibi malzemeleri gerektiğinde kullanıldığı için alt çekmecelerde muhafaza edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.